Szkoła Małego Inżyniera
Szkoła Małego Inżyniera
Szkoła Małego Inżyniera

Zakończenie roku szkolnego

24 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2015/2016. Po mszy świętej odbył się uroczysty apel. Były przemówienia, podziękowania i wręczenia nagród oraz świadectw. Nagrodę "Władysław"  otrzymała Wiktoria Jiers - gratulujemy. Po apelu wszyscy udali się na zasłużony wypoczynek.

przekazanie sztandaru

 

Podsumowanie projektu KOŁOBRZESKA 15 - "Nasze wody"

19 czerwca 2016 roku na pilskiej wyspie odbyło się podsumowanie projektu KOŁOBRZESKA 15 - "Nasze wody". Naszą szkołę reprezentowały: Julia Denisiuk, Wiktoria Jiers i Paulina Łomińska. Dziękuję za zaangażowanie i poświęcony czas.

 Joanna Żuk

Bal gimnazjalisty

 

 

Święto szkoły na sportowo

 

 

Konkurs recytatorski w Zakrzewie

    7 czerwca br. w Gimnazjum im Zjednoczonej Europy w Zakrzewie odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski pt. " Słowem poetyckim piękno natury opiewaj". Do rywalizacji o tytuł stanęły reprezentantki gimnazjów z naszego powiatu. Konkursowe jury wybrało trójkę najlepszych recytatorek i wśród nich znalazła się uczennica naszego gimnazjum - Weronika Michalska z klasy IIa, która wywalczyła zaszczytne II miejsce.

Gratulujemy!

 Erasmus+ - podsumowanie

W dniach 30 maja – 2 czerwca nauczyciele reprezentujący naszą szkołę: Andrzej Pietrzak, Robert Pietrołaj, Tomasz Ryczkowski i Łukasz Michniacki gościli na Sardynii w ramach projektu Erasmus+ ”Life on PromethEUs”. Było to ostatnie , podsumowujące spotkanie, w którym, oprócz opracowania RAPORTU KOŃCOWEGO projektu, nauczyciele uczestniczyli w wielu imprezach towarzyszących. Jako, że obraz mówi więcej niż tysiąc słów, zapraszamy na krótkie filmy oraz zdjęcia z pobytu.

film1 film2 film3

foto1 foto2

 

IV Powiatowy Konkurs Motoryzacyjny


Dnia 25 maja 2016 roku odbyła się już 4 edycja konkursu motoryzacyjnego organizowanego przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie. Brali w nim udział uczniowie naszego Gimnazjum – Andrzej Okoń i Stanisław Ciechanowski. Pisemna jak i praktyczna część konkursu odbyła się w budynku CKZiU przy ulicy Norwida 10. Test składał się z 20 pytań. Nasi uczniowie zajęli wysokie miejsca. Andrzej Okoń zajął 3 miejsce, a Stanisław 1 miejsce. Oprócz konkursu odbyły się także pokazy Pogotowia ze Szpitala im. A. Sokołowskiego, Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji. Po akcji służb ratunkowych można było skorzystać z Symulatora jazdy, wsiąść na symulator zderzenia oraz założyć Drunk Goggles, czyli okulary po których wydaje nam się, że jesteśmy w stanie upojenia alkoholowego. Opiekunem uczniów z naszej szkoły była pani Anna Kaczmarek.

 

Zajęcia edukacyjne w Pile

24 maja 2016 roku uczniowie i nauczyciele biorący udział w projekcie „Nasze Wody – obiekt w realiach społecznych miejscowości” uczestniczyli w seminarium „Woda w Lasach” w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym w Pile UAM organizowanym we współpracy z Polskim Towarzystwem Leśnym, Regionalną Dyrekcją Lasów państwowych w Pile i Wydziałem nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu.

 

"Deutsch lernen und spielen"

19 maja 2016 roku w gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Świętej odbył się Międzyszkolny Konkurs Języka Niemieckiego „Deutsch lernen und spielen”.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy trzeciej: Julia Dmuchowska i Wiktoria Jiers.Konkurs przeprowadzony był w formie ustnej. Uczestnicy w dwuosobowych grupach musieli w języku niemieckim zgłosić kradzież, wysłać list, wcielić się w rolę klienta w sklepie, wskazać drogę na mapie oraz pomóc niewidomej osobie wypełnić formularz meldunkowy.

Uczennice naszego gimnazjum zajęły II miejsce.

 

Erasmus+ w Krajence

    Projekt Erasmus+ “Life on PromethEUs” (Życie na planecie PromethEUs), w którym uczestniczą uczniowie Gimnazjum im. dr. W. Brzezińskiego w Krajence, powoli dobiega końca. Brało w nim udział 5 europejskich krajów: Szwecja, Włochy (Sardynia), Chorwacja, Turcja i Polska. Głównym zadaniem uczniów było określenie, jak ma wyglądać życie na wyimaginowanej planecie PromethEUs. Na zajęciach w kraju, pod okiem nauczycieli przedmiotów kierunkowych, uczniowie przygotowywali swoje stanowiska. Następnie, w czasie spotkań projektowych, na zasadzie negocjacji, pod okiem nauczyciela – mediatora wypracowywali wspólne stanowisko. Tematy nie były łatwe. Uczniowie musieli zmierzyć się z takimi zagadnieniami, jak: zdrowy tryb życia, model demokracji, ekonomiczne podstawy życia na planecie PromethEUs, religia, robotyka, genetyka oraz energia odnawialna. Negocjacje te odbywały się w języku angielskim. Pierwsze miały miejsce w Chorwacji, kolejne w Turcji a ostatnie w Polsce, właśnie w Krajence.

   Goście przybyli do krajeńskiego gimnazjum 9 maja i realizowali zaplanowane zadania. Dla tych, którzy nie byli zaangażowani w negocjacje, przygotowano bogatą ofertę innych zajęć: gry sportowe, lekcje języków obcych, plecenie ze sznurka (makramę), przygotowanie plakatów prezentujących to, co chcieliby zabrać ze sobą z Ziemi na PromethEUsa oraz prezentacje – filmy na temat wynalazków narodowych. Środa była dniem, kiedy uczniowie biorący udział w projekcie prezentowali swoje kraje. Najpierw na deskach Krajeńskiego Ośrodka Kultury pokazali swoje talenty, śpiewając i grając na różnych instrumentach. Potem, na Rynku prezentowali narodowe smakołyki. Można było spróbować słodyczy z Turcji, Sardynii, Chorwacji i Szwecji oraz z Polski. Zachwyciły wszystkich włoskie sery oraz chorwacka oliwa. Zdziwienie wzbudził turecki nauczyciel pięknie kaligrafujący polskie imiona i nazwiska. Czas obecnym na krajeńskim Rynku umilały dziewczynki tańczące w zespole „Oleńki” oraz panie z zespołu ludowego „Dzwon”. Wszystkim, również i mieszkańcom Krajenki udzieliła się atmosfera pikniku.

    Również na wszystkie popołudnia zaplanowanych zostało szereg atrakcji. W poniedziałkowe wczesnowieczorne godziny rodziny polskich uczniów gościły u siebie młodych uczestników Erasmusa+ . Na dwa kolejne dni zaplanowane zostały aktywne zajęciana świeżym powietrzu: pokonywanie przeszkód w parku linowym w Rudnicy oraz marsz na azymut na Wąsoszkach, po którym rozgrywano jeszcze wspaniałe międzynarodowe mecze w piłkę siatkową oraz nożną. Jak podkreślał jeden z nauczycieli, wszyscy świetnie się bawili, bo przecież chodziło o zabawę. Pogoda również dopisała do końca pobytu gości, czyli do piątku. Choć bowiem nie przebywali już w budynku gimnazjum, to wzięli jeszcze udział, w ramach poznawania Polski, w wycieczce do Biskupina, gdzie uczestniczyli w warsztatach garncarskich oraz uczyli się strzelać z łuku     Natomiast w piątek, który był ostatnim dniem ich pobytu w naszym kraju uczniowie spędzali aktywnie czas na obiektach sportowych kompleksu Leśna Chata. Ostatnim punktem było podsumowanie spotkania, sesja zdjęciowa, no i oczywiście pożegnania, często z przysłowiową łezką w oku.

    Przed wszystkimi partnerami jeszcze jedno spotkanie, tym razem podsumowujące cały projekt. Będzie ono miało miejsce we Włoszech, a dokładnie na Sardynii.

foto relacja

 

Święto Konstytucji 3 Maja

29 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji nadchodzącego Święta Konstytucji 3 Maja. Po krotkim prorgamie wspominającym wydarzenia prowadzące do ustanowienia pierwszej konstytuacji w nowożytnej europie, pan dyrektor Andrzej Pietrzak, przedstawił ostatnie osiągnięcia naszych uczniów w konkursach oraz zawodach sportowych.

krótka fotorelacja:

 

 

Gimnazjum w Krajence dla Złotowianki

    Uczniowie Gimnazjum im. dr. W. Brzezińskiego w Krajence włączyli się w akcję „Kilometry złotówek to kilometry dobra” i rozpoczęli zbiórkę pieniędzy, które zostaną przekazane Fundacji Złotowianka. Cel to zebranie jak największej ilości pieniędzy, zakup rowerów dla niepełnosprawnych i starszych (RaceRunning) i stworzenie wypożyczalni nietypowych rowerów.

    Jako pierwsza zaangażowała się klasa I a. Jednego dnia uczniowie upiekli pizze i z ich sprzedaży uzyskali 105,50 zł. Tak wysoka kwota zmobilizowała ich do następnego pomysłu – pieczenia ciasta. Już i kolejna klasa – II b podjęła wyzwanie i również sprzedają własnoręcznie upieczone ciasta.

      Mamy nadzieję, że i pozostałym klasom nie zabraknie zapału i pomysłów i uda się zebrać kwotę, dzięki której w dniu zakończenia akcji, czyli 5 czerwca sznur złotówek będzie bardzo długi.  

 

 

Powiatowe Biegi Przełajowe LZS w Krajence

 

     27 kwietnia odbyły się Powiatowe Biegi Przełajowe LZS. W zawodach z dużym powodzeniem wzięła udział reprezentacja naszej szkoły i wywalczyła ouchar za zajęcie  I miejsca.

    W rywalizacji indywidulanej złote medale w swoich kategoriach biegowych zdobyli:

Patrycja Mikuś

Eryk Lamtschek

Wojciech Maciejewski,

    Srebrny medal wywyałczył Jakub Świtała, brązowy Klaudia Przeporska. IV miejsce Rozalia Thomas oraz Hanna Bieńkowska, VIII Cyprian Wicik, XII Bartosz Spychalski, XIII Jakub Wajer, XIV Gabriel Luniak. W zawodach udział wzieli również: D.Behrent, N.Sanabia, K.Jerzak, K.Kowalik oraz W.Szczepanik.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

 

 

Rejonowy konkurs o świętym Janie Pawle II

   1 kwietnia 2016r. zakończył się konkurs TOTUS TUUS. Tegoroczna edycja w kategorii artystycznej przebiegała pt: " Jan Paweł II - duchowy patron Światowych Dni Młodzieży, natomiast tytuł kategorii multimedialnej brzmiał: Historia Światowych Dni Młodzieży.

   Laureatami konkursu zostali uczniowie naszej szkoły: Marcin Spychalski zajął III miejsce w kategorii multimedialnej. Praca Wiktorii Wicik została wyróżniona w kategorii artystycznej. Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród miało miejsce w sidziebie Nadleśnictwa w dniu 28 kwietnia.

Serdeczne gratulacje!

 

 

 

 Indywidualne Mistrzostwa Powiatu Złotowskiego w Biegach Przełajowych Szkół Gimnazjalnych.

21 kwietnia 2016 r. w Okonku

     Naszą szkolę w mistrzostwach reprezentowała 18-osobowa drużyna.

W kategorii chłopców rocznik 2002/2003, wicemistrzem powiatu został nasz uczeń, Eryk Lamtschek . Jakub Świtała w tej kategorii zdobył ,wysoką X lokatę.

Wśród dziewcząt najwyższą lokatę zdobyła Patrycja Mikuś zajmując IV miejsce. Po ambitnej walce cała drużyna ukończyła bieg.

Skład zespołu:

    Patrycja Mikuś, Sandra Jędrzejczyk, Natalia Skulimowska, Nikola Sanabia, Hanna Bieńkowska,Barbara Musiał, Dawid Behrendt, Gabriel Luniak, Kacper Jerzak, Maciej Koska, Jakub Światała, Kamil Kowalik, Michał Graj, Eryk Lamtschek, Cyprian Wicik, Bartosz Spychalski. Opiekunem grupy była Pani Krystyna Żurek.

Serdecznie gratulujemy.

 

EGZAMIN GIMNZAJALNY

W dniach 18 - 20 kwietnia 2016 roku uczniowie klas III pisali egzaminy na zakończenie gimnzajum.

 

Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Dnia 14 kwietnia w Złotowie odbyły się powiatowe eliminacje do wojewódzkiego turnieju BRD. Nasza drużyna w składzie Stanisław Ciechanowski, Kamil Kowalik i Łukasz Jagła walczyła dzielnie o awans. Niestety została pokonana przez trzy drużyny i ostatecznie zajęliśmy 4 miejsce w powiecie.

 

 

"Rejonowe Mistrzostwa w Piłce Siatkowej Chłopców"

Dnia 31 marca odbyły się zawody rejonowe w siatkówce chłopców w Skokach. Sześć drużyn biorących udział w turnieju podzielono na dwie grupy. W I grupie grały ZS 3 Piła, Lipia Góra oraz Skoki. W drugiej ZS 2 Piła, Krajenka i Jędrzejewo.

Do półfinałów zakwalifikowały się obie drużyny z Piły, Jędrzejewo oraz nasza drużyna. W półfinale trafiliśmy na najsilniejszy zespół turnieju , ZS 3 Piła . Po dobrym meczu polegliśmy 2:0. W meczu o trzecie miejsce zmierzyliśmy się z drużyną Jędrzejewa i niestety ostatecznie przegraliśmy w tie-breaku.

W wielkim finale zagrały obie pilskie drużyny. Lepszy okazał się zespół ZS 3 Piła, który po zwycięstwie 2:0 został mistrzem rejonu pilskiego.

"Powiatowy Turniej Wiedzy Pożarniczej" 

1 kwietnia w Nadleśnictwie Złotów, odbył się Powiatowy Finał Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem " Młodzież zapobiega pożarom".

W kategorii gimnazjów I miejsce zdobył uczeń naszej szkoły, Stanisław CIechanowski.

Kolejne II M.Wiśniewski - Tarnówka, III A.Olczak z Lipki.

 Gratulujemy zwycięstwa.

fot. na podstawie zlotow.naszemiasto.pl

 

" II miejsce dzięwcząt "

Dnia 22 marca w Trzciance odbył się turniej piłki koszykowej. Nasza drużyna reprezentowała powiat złotowski. W Trzcianeckiej hali zjawiły się cztery zespoły
krajeńskich gimnazjalistki, reprezentantki szkół w Pile, Wieleniu i Jędrzejewie.
Po pierwszym meczu, zdecydowaną przewagą punktów, dziewczęta wygrały z rywalkami z Wielenia, tym samym zapewniając sobie miejsce w
pierwszej trójce turnieju. Kolejne rozgrywki zadecydowały o wielkim finale - Krajenka kontra Jędrzejewo. Niestety, po wielkiej rywalizacji i zaciętej walce wygrały panny z Jędrzejewa, które wezmą udział w rozgrywkach wojewódzkich. Dziewczyny wróciły do szkoły z drugim miejscem, bogatsze o nowe doświadczenia i motywacją dokolejnych treningów.

Gratulujemu naszym dziewczynom.

 

"Szkoła oczami uczniów " - prezentacja filmów 

Po żywej lekcji historii uczniowie wybranych klas obejrzeli materiały nakręcone przez nich samych.

Kilka zdjęć z wydarzenia

 

 

 

 Żywa lekcja historii - " Chrzest Polski "

1 kwietnia bramy naszej szkoły odwiedzili dwaj dzielni wojowie. Swoimi opowieściami przybliżyli średniowieczną historię Polski. W ciekawy, pełen humoru sposób nakreślili kulisy przyjęcia przez nasz kraj chrztu. Lekcja okazała się na prawdę bardzo żywa i pochłaniająca. W toczącą się na scenie opowieść zostali aktywnie wplątani nasi uczniowie.

 

 

  

"Mistrzostwa Powiatu w koszykówce gimnazjum"

30 marca w sali sportowej Gimnazjum Publicznego nr 1 w Złotowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Koszykowej Chłopców. Najcelniej do kosza rzucali gospodarze turnieju i to im przypadł tytuł mistrzowski. Drugie miejsce na podium zajęli nasi zawodnicy, a trzecie przypadło reprezentantom Gimnazjum nr 2 w Złotowie.

fot. i informacje na podstawie zlotowskie.pl

Gratulujemy II miejsca!

 

"ALARM!!! EWAKUACJA!!!"

Tak rozpoczęły się obchody święta wiosny w naszej szkole. Uczniowie klasy III d oraz wybrani uczniowie innych klas przygotowali pokaz ratowniczo-ewakuacyjny. Rozpoczęto od ogłoszenia alarmu i ewakuacji uczniów przed budynek szkoły. Tam nastąpiło rozwinięcie dwóch linii wodnych i "gaszenie pożaru" z wozu bojowego OSP Augustowo. Po opanowaniu "ognia" przystąpiono do udzielania I pomocy. Jeden z uczniów demonstrował resuscytację, a grupa uczniów zakładała szyny kramera i opatrywała poszkodowanego na noszach. Po udanej akcji ratowniczej uczniowie wrócili na zajęcia.

Video relacja cz.I cz.II cz.III cz.IV cz.V

 

Gimnazjum triumfuje w XVI Okręgowym Turnieju Wiedzy Ekologicznej i Wędkarskiej w Pile.

Dnia 12 marca 2016r. uczniowie Gimnazjum im. dr. Wł. Brzezińskiego w Krajence wzięli udział w XVI Okręgowym Turnieju Wiedzy Ekologicznej i Wędkarskiej w Pile. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny w składzie: Kowalik Kamil, Kowalski Aleksander, Ciechanowski Stanisław oraz Spychalski Marcin, Behrendt David, Kopaniarz Adam.

Uczniów do Turnieju przygotowywali: Pani Dorota Sawa i Pan Łukasz Michniacki.

W części pierwszej turnieju uczestnicy przystąpili do rozwiązywania testów z zakresu wędkarstwa i ekologii. Nasz uczeń Adam Kopaniarz napisał oba testy bezbłędnie. Następnym etapem turnieju był rzut kulą, w którym nasi uczniowie uzyskali wysokie noty.

Drużyna druga reprezentująca nasze Gimnazjum wywalczyła I miejsce w klasyfikacji drużynowej.

 

 

 

Spotkanie z pracownikiem Państwowej Inspekcji Pracy.

 

Dnia 11 marca 2016r. uczniowie klas III uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem Państwowej Inspekcji Pracy w Pile Pani Beata Procyszyn. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z podstawowymi zasadami zatrudniania pracowników młodocianych, zatrudniania przy pracach sezonowych, zapoznali się także, czym są umowy cywilnoprawne i jakie zasady przestrzegania przepisów BHP obowiązują pracodawców.

 

 

"Gimnazjalny Mistrz Komputera"

Pod takim hasłem odbyła się XII edycja powiatowego konkursu informatycznego. 5 marca 2016 roku do naszego gimnazjum przybyło 10 uczniów gimnazjów z całego powiatu wraz z opiekunami by walczyć o tytuł najlepszego informatyka w 2016 roku. Zwycięzcą - Mistrzem Komputera Powiatu złotowskiego w 2016 roku został Hubert Pulchart z gimnazjum w Okonku. Uczeń naszego gimnazjum Stanisław Ciechanowski przegrał z mistrzem tylko o 3,5 punktu i został wicemistrzem powiatu złotowskiego. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom.

organizatorzy  

Adam Michalec  

Sławomir Kuczyński

zadania

przykładowe rozwiązania

 

"Powiatowe Mistrzostwa w piłce siatkowej chłopców "

Dnia 2 marca w naszej szkole odbyły się "Powiatowe Mistrzostwa w piłce siatkowej chłopców". Niestety w zawodach uczestniczyły tylko dwie drużyny. Nasi chłopcy nie dali większych szans swoim kolegom z Okonka pokonując gości 3:0.

Chłopakom gratulujemy i życzymy sukcesów na etapie rejonowym.

 

 

 

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Dnia 1 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach dnia poświęconego pamięci "Zołnierzy Wyklętych". Obchody rozpoczęto mszą świętą, następnie wszyscy zgromadzeni udali się pod obelisk upamiętniający poległych za wolność naszej małej ojczyzny, delegacje złożyły kwiaty. Krajeński Ośrodek Kultury przygotował projekcje filmu pt. "Inka".

Organizatorem szkolnym wydarzenia była pani Krystyna Żurek.

 

 

 

Konkurs pożarniczy

 

    Dnia 23 lutego w OSP Krajenka odbyły się gminne eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Naszą szkołę reprezentowało 10 uczniów. Do eliminacji ustnych zakwalifikowali się: Kinga Zagrodnik z III d, Stanisław Ciechanowski z II c i Julia Denisiuk z III a. Po zaciętej rywalizacji naszą gminę w powiecie reprezentować będą Stanisław Ciechanowski który ostatecznie zajął I miejsce w gminie i Julia Denisiuk - drugie miejsce w gminie. Gratulujemy i życzymy dalszych zwycięstw.

 

 

Zajęcia Erasmus +

Cały czwartek 11 lutego uczniowie biorący udział w projekcie  " Erasmus + " prowadzili robocze zajęcia dotyczące zasad panująch na planecie Prometheus . Planecie, którą uczetnicy muszą skolonizować i ustalić reguły życia na niej panujące.

fotoleracja z zajęć:

 

 Powiatowe Mistrzostwa Piłki Koszykowej Dziewcząt

    Dnia 15 lutego,po intensywnych przygotowaniach, drużyna dziewcząt wyjechała do Okonka walczyć o tytuł Powiatowego Mistrza Piłki Koszykowej Dziewcząt. Krajeńska drużyna  ze sporą przewagą wygrała wszystkie mecze. Czas i wielka energia, którą poświęca nam pan Kuczyński, nie poszła na marne. Mamy nadzieje na pozytywny występ drużyny w etapie rejonowym, który prawdopodobnie odbędzie się w Pile.

Klasyfikacja końcowa:

I Krajenka

II Okonek

III Złotów

IV Święta.

 

 

 

Zabawa karnawałowa

 

 

Noc w gimnazjum

 

Gimnazjaliści zagrali dla Wielkiej Orkiestry

      Dnia 10 stycznia 2016 roku uczniowie Gimnazjum im. dr. Wł. Brzezińskiego w Krajence już po raz 11. kwestowali wspólnie z Jurkiem Owsiakiem w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Od wczesnych godzin porannych na ulice miasta i gminy Krajenka wyszło 20 wolontariuszy.W tym roku udało się nam zebrać 7158,84 zł.

    Jak co roku serdeczne podziękowania kierujemy do Pań: Ewy Somerfeld, Karoliny Górskiej, które fachowo przeliczyły zebrane pieniądze.

    Dziękujemy wszystkim mieszkańcom miasta i gminy Krajenka za hojność i liczymy na Państwa w przyszłym roku.

 

Festiwal Piosenki Świątecznej

 W dniu 5 stycznia 2016r. w naszym gimnazjum odbył się festiwal piosenki świątecznej. Każda z klas przygotowała własną interpretację świątęcznych piosenek. Niezależne jury pierwszą nagrodę przyznało klasie IIa, drugą nagrodę Ia, trzecią 3 b.

Wyróznienia dla 3a,3c.

 

Video relacja Ia Ib Ic IIa IIb IIc IId IIIa IIIb IIIc IIId

 

Gimnazjalny Szlachetny Dar

Na przełomie listopada i grudnia 2015r. społeczność gimnazjalna zorganizowała akcję zbierania różnych produktów spożywczych, odzieży, zabawek i środków czystości, które następnie zostały przekazane wybranym w porozumieniu z M-GOPS dwóm rodzinom mieszkającym na terenie naszej gminy. W zbiórce uczestniczyli uczniowie wraz z rodzicami, nauczycielami i pracownikami gimnazjum. Staraliśmy się wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby oraz marzenia tych rodzin. Istotne jest ponadto, że dzięki temu otrzymali sygnał, iż nie są sami w ich trudnych sytuacjach, iż mogą liczyć na innych. Jak zawsze w tak wyjątkowej sytuacji możemy liczyć na hojność wszystkich darczyńców, za co wszystkim serdecznie dziękujemy.

Wszystko, co zebraliśmy zostało zapakowane i tuż przed świętami uczniowie przekazali paczki wybranym rodzinom. 

 

Jasełka 2015 

W dniu 22 grudnia 2015r. w Gimnazjum im. Wł. Brzezińskiego odbyły się jasełka pt Jasełka uczniowskie. W jasełkach brali udział uczniowie klas drugich przygotowani przez Ludmiłę Graduszewską. Uczniowie aktorzy przedstawili historię Narodzin Jezusa nawiązując do współczesności. W pierwszej części wcielili się w postaci diabłów, druga scena toczyła się na komisariacie policji a trzecia scena miała miejsce w stajence. Na zakończenie przedstawienia wysłuchaliśmy piękne kolędy, które zaśpiewali i zagrali nasi uczniowie: Iga Kornaś, Zuzanna Mucha, Hanna Bieńkowska i Marcin Spychalski. Jasełka zakończyły się przekazaniem życzeń przez Dyrektora Szkoły. Następnie wszyscy uczniowie udali się na wigilie klasowe.

 

 

Maraton Pisania Listów

W sobotę, 12 grudnia grupa 19 gimnazjalistów (oraz dwie byłe już gimnazjalistki, obecnie uczennice dwóch złotowskich szkół średnich) pod opieką pp. B. Krawczyk i J. Maciejewskiej – nauczycielek języka polskiego – pojechała do Piły, aby tam wziąć udział w Maratonie Pisania Listów, który odbywa się co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Akcję zainicjowała międzynarodowa organizacja pozarządowa – Amnesty International, której celem jest zapobieganie naruszeniom wszelkich praw człowieka poprzez  pokojowe akcje obywatelskie.

            Idea polega na tym, aby napisać jak najwięcej listów, w których apelujemy do władz o uwolnienie lub ponowne, uczciwe, rozpatrzenie spraw osób, których prawa są łamane. W listach tych wyrażamy jednocześnie naszą solidarność z tymi osobami. W 2015 roku wśród 10 osób, w obronie których pisaliśmy, znaleźli się m.in. dziennikarz z Uzbekistanu, Salwadorka, która poroniła, ale została oskarżona o dzieciobójstwo, i malezyjski satyryk.

            Napisaliśmy 146 listów i, podobnie jak wszyscy inni biorący udział w tej akcji, jesteśmy przekonani, iż będą one również wsparciem dla bohaterów oraz ich rodzin, dając im siłę i nadzieję w walce o swoje prawa.

 

 

Dyskoteka andrzejkowa

Samorząd szkolny na czele z panią Iwoną Tonderys 27 listopada br. zorganizował dyskotekę andrzejowką wraz z licznymi wróżbami. Poniżej fotorelacja z imprezy.

 

Powiatowego Dyktanda o Tytuł Mistrza Ortografii Powiatu Złotowskiego 

 

Uczestnicy XVI Powiatowego Dyktanda o Tytuł Mistrza Ortografii Powiatu Złotowskiego w Jastrowiu mieli w piątek, 27 listopada 2015r. do napisania tekst najeżony kulinarnymi sformułowaniami. Co niektóre stanowiły prawdziwą zagadkę dla wielu piszących, również dla dorosłych. Pyszne były nie tylko dania, o których pisali, ale także miny uczestników konkursu. W tym roku Gimnazjum im. dr. W. Brzezińskiego w Krajence reprezentowali: Marcin Spychalski (Ia), Monika Stanek (IIIa), Agata Koselke (IIIb) oraz Szymon Stańczak (IIIb). Choć nie zajęli punktowanych miejsc, wyrażamy podziw dla naszych gimnazjalistów zmagających się z ortograficznymi pułapkami. Życzymy im sukcesów w przyszłorocznym dyktandzie.

A to tekst, z którym się zmierzyli:

 Super smaki

Znad Loary wywiódł się zwyczaj podawania camemberta z nie wiadomo czym. Dzisiaj pół-Francuzi zapiekają tenże z żurawiną albo czekoladą, aż skórka stwardnieje. Na wpół Japończycy robią rzecz zgoła inną. Wzięli sobie za honor konsumować sushi nawet z sosem teriyaki. A znad Tamizy dochodzą wieści o podawanych tam daniach z chia. Magda Gesler nie pochwaliłaby tych ichnich wynalazków. Kazałaby konsumować nasze ojczyste schaboszczaki. No, może de vollaile’a, może chili con carne, do tego czerwone chianti. Idą święta, toteż będzie barszcz z uszkami, kutia, a pod choinką znajdziemy oldschoolowe smartfony czy inne cyber aparaty. Żeby tylko nie zabrakło mega smacznych spotkań i otwartych serc, czyli świątecznego clou.

naprzemiennie, budapeszteńczyk, cokolwiek, czterdziestoipółstopniowy, czmychnąć, Sahara, czyhać, jidysz, V symfonia Bethovena

 

Tenis stołowy

W poniedziałek16 listopada w Wyrzysku uczniowie Bartosz Zdrenka, Jakub Gryczka oraz Wojciech Szłapa reprezentowali naszą szkołę w Finałach Rejonowych w Drużynowym Tenisie Stołowym.

 

 

Żywa lekcja historii

20 listopada naszą szkołe odwiedzili dwaj nieustraszeni rycerze. Zakuwali uczniów w dyby, prezentowali swoją oręż, testowli siłę i odwagę naszych mężczyzn. Nikt z uczestników nie został poszkodowany. Wszyscy z nową wiedzą i doświadczeniem wrócił do klasy.

 

Święto Niepodległości

Dnia10 listopada 2015r. w szkole odbył się uroczysty apel z okazji 97-Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie gimnazjum słowami i pieśnią przypomnieli społeczności szkolnej, jak różnorodne i trudne były drogi prowadzące Polaków do odzyskania pełnej suwerenności. Nie zabrakło również przypomnienia sylwetki głównego architekta niepodległości – Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Krajenka na Kolejorzu.

W niedzielę 8 listopada uczniowie naszej szkoły wybrali się do Poznania by swoim dopingiem wspierać zawodników " Kolejorza".Spotkanie było wspaniałą okazją do integracji międzyklasowej oraz poczucia prawdziwego klimatu dużego stadionu.Dzięki wsparciu 10 tyś. gimnajalistów "Lech" pokonał "Górnik" 3-1.

 

Turniej piłki halowej 

  29 października chłopcy z naszej szkoły uczestniczyli w turnieju w Świętej przeprowadzonego w ramach eliminacji do finału Mistrzostw Powiatu Złotowskiego w Halowej Piłce Nożnej. W turnieju uczestniczyły drużyny z Zespołu Szkół Katolickich w Złotowie, Gimnazjum z Krajenki oraz Gimnazjum nr 2 ze Złotowa. 

Rozgrywki były przeprowadzone systemem "każdy z każdym",  a do finału awansowały dwie pierwsze drużyny. 
Po zaciętej walce tabela w grupie przedstawia się następująco:
I miejsce Święta
II miejsce ZS Katolickich
III miejsce Krajenka
IV miejsce Gimnazjum nr 2 Złotów

Gratulujemy i trzymamy kciuki za finalistów!

 

 

Z Erasmusem+ w Turcji

 

   Przez tydzień uczniowie naszego gimnazjum gościli w największym mieście Europy – w Istambule. Dziesięcioro uczestników międzynarodowego projektu wyruszyło w niedzielę, 18 października, pod opieką czworga nauczycieli, aby wspólnie z młodymi Chorwatami, Szwedami i Włochami omawiać zagadnienia, nad którymi wcześniej pracowali. Tym razem chodziło o ustalenie ekonomicznych podstaw funkcjonowania planety PromethEUs.

    Poniedziałek przeznaczony był na zapoznanie z uczestnikami projektu oraz poznanie najbliższej okolicy szkoły, która gościła nas w swych progach. Po południu zwiedzaliśmy Topkapi, pałac przez prawie 400 lat będący rezydencją sułtanów. Następnego dnia uczniowie przystąpili do intensywnej pracy. Prezentowali swoje stanowiska i wspólnie ustalali strategie dotyczące finansowania np. opieki zdrowotnej, wieku emerytalnego czy kwestii prywatyzacji.Jedne z zajęć polegały na nauce prostych zdań w językach partnerów. I tu niespodziewanie najtrudniejszy dla wszystkich okazał się język szwedzki. Dużo łatwiej uczestnicy uczyli się tradycyjnej tureckiej techniki malowania- Ebru.

   Dzień wolny od zajęć przeznaczyliśmy na zwiedzanie. Obejrzeliśmy Hagia Sophia, Błękitny Meczet, Wielki Bazar. Ale także płynęliśmy statkiem po Bosforze, obejrzeliśmy Galata Tower, byliśmy na placu Taksim, do którego dotarliśmy ulicą porównywalną ze względu na ilość sklepów i tłumy kupujących do londyńskiej Oxford Street.Każdego popołudnia uczniowie w towarzystwie swoich nauczycieli wychodzili z hotelu przyglądać się miastu i jego mieszkańcom, robić zakupy oraz spożywać tradycyjne tureckie posiłki.

   Wszyscy pełni wrażeń wylądowali na poznańskim lotnisku w sobotę 24 października. Trzeba dodać, że jedną z najważniejszych umiejętności ćwiczonych przez naszych uczniów było porozumiewanie się w języku angielskim. Być może wyjazd ten spowoduje, że dostrzegą i docenią korzyści wynikające z intensywnego uczenia się tego języka. 

 

 

 

Szkolna dyskoteka

 

 

 

Mistrzostwa Powiatu Złotowskiego Szkól Gimnazjalnych w tenisie stołowym

 

   22 października br. w naszej szkole odbyły się powiatowy turniej  tenisa stołowego drużyn.

Oto wyniki:

dzięwczęta: 

I miejsce: gimnazjum ze Świętej

II miejsce  : gimnazju Krajenka ( Sandra Jędrzejczyk, Aleksandra Okoń )

III miejsce: gimnazjum ze Złotowa

chłopcy:

I miejsce : Krajenka ( Bartosz Zdrenka, Jakub Gryczka )

II miejsce : Święta

III miejsce : Jastrowie

Wszystkim uczestniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

  

 

Szkolne mistrzostwa tenisa stołowego

 

Dnia 20 października br. w naszej szkole odbył się turniej tenisa stołowego kategorii chłopców i dziewcząt klas I-III.

Klasyfikacja końcowa:

Dziewczęta:

I miejsce : Sandra Jędrzejczyk  - klasa I c.

II miejsce : Aleksandra Okoń – klasa I c.

Chłopcy:

I miejsce: Bartosz Zdrenka – klasa III b.

II miejsce: Jakub Gryczka – klasa I b.

III miejsce: Wojciech Szłapa – klasa II b.

IV miejsce: Kamil Goździkowski II c.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

 

fotogaleria: fotorelacja : 

 

Wręczenie nagród w Olimpiadzie Ekologicznej 

 

                  W dniu 13 października 2015 r. nastąpiło oficjalne wręczenie nagród w Olimpiadzie Ekologicznej Subregionu Północnej Wielkopolski. Nagrody wręczał starosta złotowski pan Ryszard Goławski. Z naszej szkoły otrzymały je Wiktoria Jiers za zajęcie 3 miejsca i Julia Dmuchowska za miejsce 4. Obie uczennice będą reprezentowały nasz powiat w etapie ponadpowiatowym tego konkursu, który odbędzie się 20 października w Pile.  

 

 

 

 

fotorelacja : 

Dzień Edukacji Narodowej

 

Dnia 13 października w naszej szkole obchodziliśmy dwa święta. Święto Edukacji Narodowej oraz mniej oficjalne, pasowenie klas pierwszych. Po wystąpieniu pana dyrektora i krótkim występie artystycznym na scenę wystąpił Arcymistrz Wielki, który przyjął ślubowanie naszych żaczków. Od tej chwili "pierwszaki" są pełnoprawnymi uczniami Gimnazjum im. dr. Władysława Brzezińskiego w Krajence.

       Naszym młodszym kolegom życzymy samych sukcesów. 

 

 

fotorelacja : 

Video relacja z pasowania gimnazjalistów cz.I cz. II

 

I nagroda w konkursie fotograficznym "Rajd w ciemno "

Część uczestników rajdu wyposażyła się w aparaty by przy okazji wziąć udział w konkursie fotograficznym. Jurorom najbardziej przypadły do gustu zdjęcia uczennicy naszej szkoły, Hanny Paprockiej. Gratulujemy zajęcia pierwszego miejsca.

 

 

 

 

Świat na wyciągnięcie ręki” z Leszkiem Szczasnym

 

7 października 2015r. w Krajeńskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie z podróżnikiem Leszkiem Szczasnym, pasjonatem podróży po odległych krajach. Uczniowie klas pierwszych i drugich Gimnazjum im. dr. Wł. Brzezińskiego mieli możliwość wysłuchania opowieści o jednej z jego wypraw, krajem który odwiedził, była Turcja. Oprócz opowieści uczniowie mieli możliwość obejrzenia zdjęć, zapoznania się z kulturą i obyczajami oraz walutą tego kraju. Leszek Szczasny zachęcał młodzież do podróżowania. Zaprezentował również swoją książkę pt. „Świat na wyciągnięcie ręki”, która jest dowodem na to, że można poznawać inne kraje podróżując autostopem.

 

 

fotorelacja : 

 

 

 

Olimpiada ekologiczna

 

 

W dniu 6 października trzech reprezentantów naszej szkoły wzięło udział w VIII Olimpiadzie Ekologicznej Subregionu Północnej Wielkopolski. Do etapu ponadpowiatowego zakwalifikowały się: Julia Dmuchowska i Wiktoria Jers uczennice z klasy III b.

 

 

„KOŁOBRZESKA 15 - Laboratorium”  

 

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w projekcie edukacyjnym „KOŁOBRZESKA 15 - Laboratorium” - Nasze wody – obiekt w realiach społecznych miejscowości. Projekt ten jest realizowany w partnerstwie z Zamiejscowym Ośrodkiem Dydaktycznym w Pile, UAM w Poznaniu.

5 października odbyło się w Pile pierwsze spotkanie robocze, które w pierwszym etapie obejmowało lekcję terenową w rezerwacie „Kuźnik”, a w drugim zajęcia w laboratoriach biologicznych i chemicznych. Zajęcia te mają głównie na celu poszerzanie wiedzy praktycznej z zakresu przedmiotów przyrodniczych. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach , pogłębili swoją wiedzę przyrodniczą, a przy tym przeżyli ciekawą przygodę z uczelnią wyższą.

 

 

Wycieczka edukacyjna

2 października 2015 r. uczniowie Gimnazjum im. dr. Władysława Brzezińskiego w Krajence uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Gdyni. Uczniowie z opiekunami odwiedzili Centrum Nauki Experyment. Jest to interaktywna wystawa, której główną ideą jest nauczanie poprzez zabawę i pobudzanie kreatywności i ciekawości poznania świata nauki przez uczniów. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Teatru Muzycznego na sztukę pt.”Zły”. 

 

 

 

Wyjazd na "EVEREST"

 

 

 

W dniu 1 października uczniowie klas pierwszych a i b z naszego gimnazjum,

pod opieką wychowawczyń udali się do Piły do kina Helios. Gimnazjaliści

obejrzeli z wielkim zainteresowaniem film pt. ”Everest”.

                                                             Sylwia Karabasz i Barbara Krawczyk

 

Msza święta za patrona

 

 

Rajd w ciemno

 

 

Sprzątanie świata w obiektywie

 

Informacja z zawodów w Szczecinie

Uczniowie gimnazjum w Krajence bardzo udanie startowali w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Lekkoatletyce, które odbyły się 12 września w Szczecinie. Zdobyli oni dwa medale. W skoku wzwyż Patryk Chwiałkiewicz wywalczył srebrny medal z bardzo dobrym wynikiem 180cm. Medal brązowy w skoku wzwyż zdobyła Klaudia Przemorska również z dobrym wynikiem 150cm.

Wysokie punktowane miejsce zajęli:

5miejsce – Bartosz Chwałkiewicz – skok wzwyż – 175cm

7miejsce – Gabriel Luniak – skok wzwyż – 165cm

10miejsce – Wojciech Szczepaniak – skok wzwyż – 160cm

Uczniowie ci stanowili zespół sztafetowy 4x100m, który zajął 7 miejsce. W zawodach brała też udział Patrycja Mikuś, która w skoku wzwyż uzyskała wynik 135cm

Gratulujemy 

 

Wycieczka do Poznania

 

W piątek, 11 pażdziernika uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do Poznania. Odwiedzili poznańską Cytadelę gdzie zwiedzili Muzeum Armii "Poznań" oraz Muzeum Uzbrojenia. W Wielkopolskim Muzeum Wojskowym zostali oprowadzeni przez "prawdziwego" żołnierza z okresu I Wojny Światowej. Po części historycznej uczestnicy wyjazdu podzielili się na dwie grupy. Pierwsza udała się na koncert zespołu Papa Dance oraz prelekcję o tematyce ekologicznej, druga poprawiała swoją sprawność fizyczną w basenach Term Maltańskich. Wszyscy wrócili zadowoleni i wypoczęci.  

 

Lekcja 1

Temat: Inaugaracja roku szkolnego.

 

Pod takim hasłem rozpoczęła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego w naszym gimnazjum. Były przemówienia i występy. Wszyscy zgromadzeni byli ciekawi co ich czeka w przez najbliższe 10 miesięcy.